Чи можна було оминути націоналізацію «Приватбанку»: інтерв’ю з учасницею процесу

Про націоналізацію "Приватбанку", чи можна було її оминути, про симпатію до Ігоря Коломойського та подальшу долю банку – в ефірі 24 каналу розповіла експертка з банківської діяльності у команді Зеленського Вікторія Страхова.

Симпатія до Коломойського

– Я не симпатик Ігоря Коломойського, я розділяю певні речі і вдячна за те, що він зробив, По-перше, я з Дніпропетровської області, тому вдячна за те, що було в 2014 році – він проявив свою сміливість, очолив область та в певними методами він зупинив або доклався до зупинки російської агресії в області.

– Те, що було зроблено у 2014 році – це певне валютне хеджування. Я не симпатик олігарха, але розумію певні операції, які робив, певні проблеми, які були в "Приватбанку".

Вікторія Страхова була координатором процесу приватизації "Приватбанку". Вона представляла урядову сторону, хоча не була співробітником жодного органу.
Вікторія Страхова працювала у "Приватбанку", а зараз є експерткою у команді Володимира Зеленського.

Про націоналізацію Приватбанку

– Націоналізація була одним з варіантів, щоб вирішити проблему "Приватбанку", яка мала дві основи. Перша – це антимонопольна і вона більше пов’язана не з самим монопольним становищем, а з Ігорем Коломойським, його непередбачуваності, яка лякає усіх. Особливо – наших зовнішніх партнерів. Саме тому у документах МВФ, то згадка про націоналізацію "Приватбанку" була ще в меморандумах 2015 року.

– Друге, як будь-який банк, як будь-яка людина, яка брала кредити, а Ігор Коломойський видавав їх своїм компаніям, виступаючи банкіром і позичальником. Компанії, які отримували, то знецінення національної валюти і самих активів України, призводило до того, що формально недостатньо зарезервованими були кредити.

– Уся тяганина з Коломойський коштує, вже за оцінками націоналізованого "Приватбанку", 1,2 мільярди гривень на рік на судові витрати. В мене є інформація, що "Приватбанк" виконав рішення та перерахував 4 мільйони фунтів стерлінгів Коломойському чи його юристам, за рішенням Лондонського суду. Тобто, ефективність ніяка, тому потрібно вирішити це питання так, як воно планувалося.

Чому Україна націоналізувала "Приватбанк"?"Приватбанк" був і є найбільшим банком в Україні за обсягом активів. Але після кризи у банківській системі країни уряд 18 грудня 2016 року ухвалив рішення про націоналізацію "Приватбанку". Уряд тоді послався на пропозицію Національного банку і колишніх акціонерів "Приватбанку", найбільшими з яких на той час були Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов. Після націоналізації "Приватбанку" обоє втратили свої акції і назвали націоналізацію незаконною.

На сьогодні "Приватбанк" і держава вимагають від екс-власників банку додаткового відшкодування збитків. Сторони ведуть суперечки як у судах Україні, так і в закордонних судах. На початку квітня 2019 року Коломойський заявив, що не планує повертати собі "Приватбанк".

Чи можна було оминути націоналізацію

– Були інші варіанти й це можна побачити на прикладі інших банків, які мали до 2019 року проблеми з капіталом, ліквідністю. Їх тягнуть, тому можливо, був варіант робити спецрежим для "Приватбанку", оскільки він великий і не вливати туди 5 мільярдів державних цінних паперів, які мають вплив на державний борг.

– Це був один з варіантів, але він не влаштовував, зважаючи на фігуру Ігоря Коломойського. Не влаштовував він МВФ, Валерію Гонтареву та Петра Порошенка. Тому навіть валіціонували норми меморандуму, які прописувалися, якщо спочатку вони передбачали розмиття долі поточних власників. То вже фінальний меморандум на 2016 рік – повністю вихід поточних аукціонерів зі складу "Приватбанку".

Чи залишиться "Приватбанк" державним

– "Приватбанк" в будь-якому випадку залишиться державним, але для того, щоб його швидше продати, потрібно вирішити питання з олігархом Ігорем Коломойським і тією судовою тяганиною, яка наразі відбувається. Фарш неможливо повернути назад" і суто юридично навіть якщо "Приватбанк" відновиться, то залишаться проблеми з портфелем, бо його все одно доведеться забезпечувати.

– Коломойському доведеться знову докапіталізовувати, а це тяжко. Тим більш, йому не вигідно це робити. По-друге, при зміні керівництва потрібно буде погоджувати структуру власності, ділову репутацію, бізнес-план тощо. Я сумніваюся, що поточний склад правління НБУ все це зробить, хоч вони мають на це повноваження.

– Я вважаю, що це неможливо і суто з юридичної точки Коломойський подає до суду, щоб виграти справу, але чи потрібен йому банк – не думаю, більш доцільною для нього буде компенсація


+Відео